4152

סגולות המרפא של ים המלח

הוא נחשב המקום הנמוך ביותר בעולם אך הוא ידוע יותר כאחד ממקורות המינרלים והמרפא המובילים בעולם.

ים המלח הינו אגם מלח טרמינלי המכיל 26 מינרלים חיוניים. תריסר מביניהם אינם קיימים בכל ים או האוקיינוס אחר בתבל. במי ים ניתן למצוא ריכוז גבוה של מגנזיום וסידן הידועים בתרומתם החיונית לגוף האדם וכן ריכוז גבוה של מלחים בריאים הידועים ביכולת הריפוי והטיפוח שלהם.

 ים המלח הוא אגם מלח, הנמצא בתחום השבר הסורי-אפריקני ובו עובר הגבול בין ישראל לירדן. ריכוז המלחים בים המלח עומד על 34.2% - גבוה פי עשרה מריכוז המלחים בים התיכון. ריכוז גבוה זה נובע מכך שהאגם הוא טרמינלי (למי האגם אין מוצא לשום מקום), והוא נמצא באזור אקלים מדברי חם ויבש, המתאפיין בשיעורי אידוי גבוהים. האגם הוא גוף המים השלישי במליחותו בעולם.

חופיו של ים המלח הם המקום היבשתי הנמוך ביותר בעולם, ומפלס המים, עומד על 427 מטרים מתחת לפני הים.
הרכב מימיו של ים המלח שונה מזה של מי ים רגילים, וכולל ריכוז גבוה של מגנזיום, סדין ומינרלים רבים נוספים.

נופי האגן, החשיבות ההיסטורית של אתרים הנמצאים בו, ההרכב הכימי המיוחד של מי הים והאקלים היבש, הפכו את ים המלח למוקד תיירות עולמי ובפרט למרכז של תיירות מרפא. ים המלח מכיל 30 מינרלים חיוניים. תריסר מביניהם אינם קיימים בכל ים או האוקיינוס אחר בתבל. חלקם ידועים כבעלי תכונות ייחודיות כגון הקניית תחושת נינוחות, הזנת העור, הפעלת מערכות הדם, הקלות על אי נוחות ראומטית והפרעות מטבוליות. עושר המינרלים הטבעיים חיוניים לחידוש תאי העור ושמירת בריאותו. מלחי ים המלח ידועים ביעילותם כמחטאים ובעלי יכולת להסרת חומרים מזיקים מהעור.

בוץ ים המלח ממריץ את פעילות מחזור הדם כתוצאה משיתוף הפעולה ההדוק בינו ובין המינרלים העשירים, הוא גורם להגדלת אספקת חמצן לעור והסרת רעלים ממנו וכן מחזק את מבנה רקמות העור, משיל תאי עור מתים ומקנה לעור ולשיער מבט זוהר וצעיר. גרגרי הבוץ הטבעי רכים ויחד עם זאת מקלפים ביעילות את תאי העור המתים, משאירים את העור בעל מראה רענן וקורן. הבוץ המכיל את המינרלים העשירים, אידיאלי להקלה על מחלות עור במקומות שונים בגוף.

ים המלח הוא פלא גיאולוגי טבעי שנוצר במהלך אלפי שנים. האזור כולו אפוף מסתורין ומשמש דוגמה מאלפת לניגודים המתקיימים זה לצד זה. בניגוד לשמו הנוסף, ים המוות, באזור ים המלח משגשגות צורות שונות של חיים, המשמשות כחומרים בעלי תכונות מוכחות של התחדשות.

מי ים המלח רווים בריכוז גבוה של מלחים בריאים הגורמים לרוחצים בימה לצוף על פני המים מבלי לשקוע. המיקום הגיאוגרפי הנמוך גורם לריכוז גבוה של חמצן נקי באטמוספירה, והמרחק הגדול פועל כמסנן טבעי לקרינה המזיקה של השמש.

ים המלח מהווה מקור ריפוי לחולים הסובלים ממחלות רבות כגון:

  •  פסוריאזיס

  •  דלקת פרקים

  •  אטופיקדרמטיטיס - אסטמה של העור

  •  ויטיליגו -בהרת של העור

  • אסטמה

מוצרי ים המלח ידועים כבר שנים רבות כמקור ריפוי  לאלה הסובלים מבעיות עור מגוונות. אנשים רבים מכל העולם מגיעים כל שנה לרחוץ במימי המינרלים של ים המלח, אשר מכילים ריכוז גבוה של מלח ומינרלים. המרכיבים הקיימים במי ים המלח הינם פלא טבע ונחשבים ע"י רופאי עור רבים כמקורות ריפוי טבעיים הסוד שבים המלח הינו השילוב המרוכז בין מינרלים, ופרוטאינים מתוכם 12 מינרלים אשר הינם ייחודיים לים המלח.  

בתקופת התנ"ך היה אזור ים המלח תוסס ביותר. אברהם נלחם כאן מלכי הכיכר, פה התרחשו סיפור לוט ואירועי סדום ועמורה, ועל פי כמה מחקרים- באזור זה גם חצו בני ישראל את הירדן בהגיעם לארץ המובטחת.

היווצרות ים המלח: בקעת ים המלח, היא בקעה צרה ועמוקה יחסית לסביבתה. מרבית שטחה מכוסה בים המלח, אשר רום מפלסו כיום הוא כ-427 מטרים מתחת לפני ים תיכון (המקום היבשתי הנמוך ביותר על פני כדור הארץ). אורכו של ים המלח הנו כ-76 ק"מ ורוחבו הממוצע כ-15 ק"מ. הים מופרד לשני חלקים הצפוני והדרומי ובינם חצי אי ה"לשון". אורכו של החלק הצפוני של הים הוא 55 קילומטרים, רוחבו המרבי הוא כ-18 קילומטרים ועומקו בנקודה הנמוכה ביותר עומד על כ-300 מטר.

איזור הבקע של ים המלח הוא חלק מהשבר הסורי אפריקאני, שמתחיל בהרי טארוס ונמשך עד זימבבואה, כ-6,000 ק"מ אורכו, והוא נוצר לפני כ-25 מיליון שנה. בקעת ים המלח היא החלק הצפוני של שבר זה כאשר אזור הים עצמו הוא החלק העמוק ביותר, וכאמור, הנקודה היבשתית הנמוכה ביותר על פני כדור הארץ. הבקע נמצא באזור של שבר גיאולוגי המפריד בין שני לוחות: הלוח האפריקאני במערב והלוח הערבי במזרח.

אזור ים המלח נמצא בשקיעה מתמדת ולכן הצטברו בבקעה במהירות סלעי משקע שונים. חלקם הגיעו לבקעה כסחף וחלקם (כגון ארגוניט, מלח מאכל, גבס ומעט דולומיט) נוצרו כמשקעים כימיים ותוצרי אידוי של מים, שניקוו על קרקעיתה.ים המלח כפי שמוכר לנו כיום, קרי חלק צפוני וחלק דרומי המופרדים ע"י מצר הלשון, החל להתפתח לפני כ-60 אלף שנה, והוא קבל את צורתו המוכרת לנו לפני כ-15,000 שנה. 

תיירות: באגן הים יש מוקדי תיירות מרפא, נופש, טבע ונוף ואתרי מורשת תרבות המופיעים על מפת התרבות והנופש העולמית. ב-2009 עלה ים המלח לשלב האחרון בתחרות החד פעמית והבינלאומית לבחירת "שבעת פלאי עולם הטבע" והגיע לעשיריה הראשונה של האתרים.

החי והצומח: בניגוד לשמו הנוסף, ים המוות, באזור ים המלח משגשגות צורות שונות של חיים, המשמשות כחומרים בעלי תכונות מוכחות של התחדשות.
אזור ים המלח וסביבתו הם בית גידול לצמחים ובעלי חיים ממגוון עשיר מאזורים שונים. תנאי האקלים באזור ובמיוחד הטמפרטורות הגבוהות, כמויות משקעים נמוכות, לחות נמוכה, זמינות מעיינות ועוד אפשרו קיומם של מיני חי וצומח הנמצאים במרחק מאות קילומטרים מאוכלוסיית המקור שלהם. בשמורות הטבע, במעיינות ובאפיקי נחלי האכזב יש מאות סוגי צמחים, שיחים ועצים מהם נדירים.