לחץ על כל מינרל כדי לגלות את יתרונותיו לגוף

אבץ - Zinc

אבץ הוא מינרל חיוני הנמצא כמעט בכל נוזל, רקמה, תא ואיבר בגוף האדם. צריכה מספקת של מינרל חיוני זה יכולה לעודד פעילות של כל אחד מלמעלה מ-200 אנזימים בגוף, שהם החלבונים המאפשרים את ההתרחשות של כל התהליכים הכימיים בגוף.

אבץ משפר את מערכת החיסון, דרוש לריפוי פצעים, מסייע לשמור על חוש הטעם וחוש הריח ונדרש לייצור החומר התורשתי שלנו. בנוסף, הוא חשוב ביותר לצמיחה תקינה ולהתפתחות, במהלך ההריון, הילדות וההתבגרות. אבץ הוא מרכיב חיוני בבני-אדם, הכרחי לקיום החיים. מחסור באבץ מוביל לתוצאות ניכרות של עליה במשקל. אבץ מצוי באינסולין, בחלבונים מסוימים, ובאנזימים שונים.

זהו מינרל קורט חשוב להפעלתם של אנזימים רבים ותפקידים ביולוגיים רבים נוספים.
ישנם כ- 2.3 גרם אבץ בגוף אדם ממוצע.
מקורות אבץ במזון: ניתן למצוא אבץ בכבד, בשר בקר, ביצים, קטניות, דגנים מלאים, אגוזים, צדפות.

מידע נוסף:
תפקידי האבץ בגבר
אבץ הוא מרכיב חשוב בייצור נוזל הזרע.
האבץ חשוב בתהליך הגדילה, מחסור באבץ בילד עלול להתבטא בהאטה בגידול
האבץ מסייע בייצור תקין של ההורמון טסטוסטרון והזרע.
ילד שלא יצרוך אבץ בכמות נאותה לא יתפתח היטב מבחינה מינית.
קיים קשר בין התקרחות ומחסור באבץ.
תפקידי האבץ באישה

באישה אחראי האבץ על סדירות המחזור והתפתחות העובר בזמן ההיריון. הוכח כי רמות אבץ נמוכות קשורות בלידות מוקדמות, משקל לידה נמוך, פיגור בגדילה, ורעלת הריון (מצב קשה של הריון קשור עם עליות בלחץ דם, אגירת נוזלים, ואובדן של חלבון בשתן).

האבץ חשוב בתהליך הגדילה.

תפקידי האבץ ותסמיני מחסור

לאבץ תפקיד חשוב בחלוקת תאים, בתהליך הגדילה, בריפוי פצעים, במערכת החיסונית ובשמירה על מאזן חומציות נכון. הוא מהווה מרכיב בעשרות ואולי מאות ריאקציות אנזימתיות בגוף האדם. מחסור חמור באבץ אינו נפוץ בעולם המערבי, אך מצבים גבוליים עלולים להפריע לגדילה, לתיאבון ולחוש הטעם, בעיקר אצל ילדים. ירידה בחוש הטעם היא הסימן הראשון למחסור באבץ. תסמינים נוספים הם מערכת חיסונית חלשה, בעיות עור, נשירת שיער, שלשול, עייפות, ריפוי פצעים איטי ועיכוב בהתפתחות של תינוקות.

פקוד מערכת החיסון
- האבץ מסייע לתפקודה של מערכת החיסון. תאי דם לבנים זקוקים לאבץ למלחמתם בחיידקים ובוירוסים.
- רמה מספקת של אבץ בדם תקצר את משך ההצטננות. אבץ פועל כמו הוויטמין C ומשתמש בפעילות נוגדת נגד מספר וירוסים הגורמים להצטננות.
- למחלות מערכת החיסון יש לרוב קשר למחסור באבץ. דוגמאות לכך הן מחלות איידס וסרטן.

אבץ וסכרת

חולי סכרת סובלים ממחסור באבץ. מחסור באבץ גורם למחלה, כיוון שהאבץ דרוש ללבלב בתהליך סינטזת האינסולין, המווסת את רמת הסוכר בדם, על ידי אגירתו והפרשתו בעת הצורך.
השפעת אבץ על חוש הטעם והריח
רמת אבץ נמוכה תחליש את חוש הטעם ואת חוש הריח.
אבץ והפרעות אכילה

בחולים עם או בולימיה (הקאה מוגזמת התנהגות) או אנורקסיה נרבוזה (הרעבה עצמית מושרה), מחסור באבץ יכול להשפיע ישירות על תהליכים קוגניטיביים ותפיסתיים המסייעים לשמור על הפרעות אכילה חתרניות אלה. מחקרים הוכיחו כי קיים יחס הפוך בין השמנת יתר חולני ואבץ, כלומר ככל שיש השמנת יתר חולנית יותר כך נמצא פחות אבץ בגוף. הדבר מצביע על אבץ שממלא תפקיד חשוב בכל הרצף של הפרעות אכילה, מהשמנת יתר לאנורקסיה נרבוזה.

טיפול באמצעות אבץ לבעיות כגון:

נפיחות
דלקת עור
פצעי בגרות - אקנה
פצעי לחץ
אקזמה